Siedzący tryb życia, brak ruchu i wady postawy stanowią najczęstsze przyczyny problemów z kostno-chrzęstną strukturą odpowiedzialną za wykonywanie ruchów oraz utrzymywanie ciała w wyprostowanej pozycji. Jedną z najistotniejszych dziedzin rehabilitacji kręgosłupa jest kinezyterapia. W naszych gabinetach w Krakowie stosujemy ją u pacjentów zmagających się z dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu, chorobami reumatoidalnymi, a także ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta może być łączona z innymi formami leczeniami takimi jak np. fizjoterapia, która koncentruje się na przywracaniu zdolności ruchowych.
Co to jest kinezyterapia i czym się zajmuje?
W tej metodzie terapeutycznej najważniejszy jest ruch, który jest traktowany jako środek leczniczy wpływający na cały organizm. Kinezyterapia jest szczególnie ważna w leczeniu i rehabilitacji zespołów bólowych kręgosłupa. Dyskomfort, sztywność, ograniczona ruchomość i osłabienie mięśni to najczęstsze objawy, z którymi zgłaszają się pacjenci do naszych gabinetów ortopedyczno-rehabilitacyjnych w Krakowie. W niektórych przypadkach pojawiają się też problemy neurologiczne, które są wywoływane przez ucisk na korzenie nerwowe. Wówczas poza dolegliwościami bólowymi pacjenci skarżą się na drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn.
Podstawowym zadaniem kinezyterapii jest przywracanie chorym lub osobom niepełnosprawnym maksymalnej sprawności fizycznej. W tym celu stosuje się ćwiczenia, które pozwalają na poprawienie siły i wytrzymałości mięśni oraz pomagają w odzyskaniu utraconej ruchomości w stawach. Kinezyterapia jest wykorzystywana nie tylko do rehabilitacji i leczenia zespołów bólowych kręgosłupa. W naszych gabinetach w Krakowie stosujemy ją także do korygowania wad postawy oraz eliminowania nieprawidłowych nawyków ruchowych.
Jakie techniki stosuje się w kinezyterapii kręgosłupa?
Wybór odpowiedniej techniki fizjoterapeutycznej zależy od wielu czynników. Przy jej doborze ważny jest przede wszystkim stan funkcjonalny pacjenta oraz umiejscowienie procesu patologicznego, urazu lub choroby. Kinezyterapię możemy podzielić na miejscową i ogólną. Kinezyterapia miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu, którego funkcja jest zaburzona chorobowo. Zalicza się do niej:
- ćwiczenia bierne,
- ćwiczenia izometryczne,
- ćwiczenia czynno-bierne,
- ćwiczenia samowspomagane,
- ćwiczenia w odciążeniu,
- ćwiczenia synergistyczne,
- ćwiczenia czynne,
- ćwiczenia oddechowe,
- wyciągi.
U pacjentów z niedowładami mięśni oraz w stanach po urazach kręgosłupa w ramach rehabilitacji najczęściej stosuje się ćwiczenia bierne. Ruchy w stawach są wykonywane przez fizjoterapeutę lub przy wykorzystaniu urządzeń przeznaczonych do ciągłego ruchu biernego. Celem ćwiczeń jest poprawa ruchomości w stawach, a także zapobieganie przykurczom i innym stanom patologicznym w obrębie ścięgien i tkanek.
Z kolei kinezyterapia ogólna skupia się na ćwiczeniach, których celem jest poprawienie ogólnej wydolności chorego, pobudzenie mięśni do pracy oraz usprawnienie funkcjonowania układu krążeniowego, oddechowego, mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu, że oddziałuje na cały organizm, ma wielokierunkowe działanie i często jest polecana osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom. Może obejmować rehabilitację ruchową, ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę w wodzie.
Jakie metody rehabilitacji kręgosłupa wykorzystujemy w naszych gabinetach?
W celu przywrócenia choremu sprawności fizycznej i psychicznej stosujemy wiele różnych technik. W naszych gabinetach w Krakowie zajmujemy się rehabilitacją kręgosłupa wyłącznie znanymi metodami takimi jak PNF, McKenzie, Cyriax czy Mulligan.
Metoda PNF pozwala na kompleksową rehabilitację kręgosłupa poprzez wykonywanie ruchów według ściśle określonego schematu. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych takich jak prawidłowe siadanie, chodzenie itp. W trakcie ćwiczeń wykorzystuje się techniki uczące ruchu i koordynacji, rozluźniające, stabilizujące. To, co wyróżnia tę metodę kinezyterapii, to przede wszystkim wykonywanie ruchów biernych, czynnych oraz czynno-biernych w naturalnych płaszczyznach, które są często spotykane w życiu codziennym.
W leczeniu i rehabilitacji zespołów bólowych kręgosłupa w naszych gabinetach w Krakowie często stosowana jest też metoda McKenzie. Została ona opracowana w latach sześćdziesiątych przez nowozelandzkiego terapeutę, a polega na postępowaniu terapeutycznym obejmującym manipulacje, mobilizacje oraz trakcie. Ćwiczenia są wykonywane zarówno z czynnym udziałem pacjenta, jak i bez jego pracy. Ruchy są powtarzane wielokrotnie i w różnych płaszczyznach.
Jeszcze jedną znaną techniką, jaką wykorzystuje kinezyterapia kręgosłupa, jest rehabilitacja przy pomocy metody Cyriax. Jest ona skoncentrowana na głębokim masażu poprzecznym oraz dynamicznie wykonywanych manipulacjach stawowych. Ćwiczenia pobudzające do pracy tkanki miękkie przeprowadzane pod kontrolą terapeuty są polecane głównie pacjentom z zespołami bólowymi kręgosłupa oraz ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.