Co to jest kinezyterapia?
Pojęcie rehabilitacji czy fizjoterapii teoretycznie każdy zna jednak nie zawsze wiemy, że istnieją elementy, które składają się na kompleksową fizjoterapię, a jednym z nich jest jest kinezyterapia czyli wykorzystanie elementów ruchowych (aktywność ruchowa) w celach terapeutycznych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa kinesis czyli ruch.
Rodzaje ćwiczeń w kinezyterapii
W kinezyterapii wykorzystujemy formy ćwiczeń indywidualnie dopasowane do potrzeb i możliwości Pacjenta. Rozpoczynając od najprostszych, są to ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynnie, wspomagane czy samowspomagane oraz ćwiczenia z oporem i specjalne, a także szereg kombinacji ćwiczeń możliwych do realizacji w dalszych etapach fizjoterapii. Doboru odpowiednich ćwiczeń dokonuje fizjoterapeuta bo szczegółowej ocenie stanu Pacjenta, a ćwiczenia mogą być realizowane pod okiem terapeuty, jak również w postaci instruktażu, który pozwala na ćwiczenia domowe.
Dlaczego kinezyterapia jest częścią fizjoterapii i jak działa? Wskazania do kinezyterapii
Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem wspomnienie o korzystnym wpływie aktywności ruchowej na organizm. Powtarzając za Wojciechem Oczko „ruch jest w stanie zastąpić każdy lek”. Szczególnie te naturalne jego formy jak spacer. Aktywność fizyczna wpływa bowiem korzystnie na układ kostno-stawowy czy mięśniowy, ale także na układ krążenia, układ nerwowy czy układ oddechowy. Bezruch działa z kolei przeciwnie i destrukcyjnie. Kinezyterapia jest więc działaniem działającym korzystnie na organizm w wielu aspektach i może być wykorzystywana w różnych gałęziach rehabilitacji np. rehabilitacji ortopedycznej ale także rehabilitacji kardiologicznej czy pulmunologicznej.
Ćwiczenia samowspomagane jako forma skutecznej kinezyterapii
Jak już wspomniano dobór ćwiczeń w kinezyterapii powinien być bardzo indywidualny i dopasowany w sposób progresywny. Stopniowe zwiększanie ich intensywności pozwala na ciągłą stymulację układu ruchu i przyspiesza powrót do sprawności. W toku ćwiczeń zdarza się, że jakiś ruch czy ćwiczenie jest niemożliwe do wykonania w pełnym zakresie przez Pacjenta. Przyczyną może być na przykład zbyt mała siła mięśniowa. To nie powód żeby z niego rezygnować. W takim przypadku stosujemy ćwiczenia wspomagane, w których tą część ruchu, która jest możliwa do wykonania wykonuje Pacjent, a następnie terapeuta własnymi rękami lub z użyciem sprzętu wspomaga w Pacjenta w dalszej części ruchu. Ćwiczenia samowspomagane z kolei to ćwiczenia, w których ćwiczący sam pomaga sobie pod koniec realizowanego zakresu ruchu, na przykład poprzez podciąganie kończyny dolnej z użyciem własnych rąk, ręcznika, taśmy. To pozwala na wprowadzanie trudniejszych ćwiczeń z jednoczesnym zachowaniem pełnego zakresu ruchu w stawach.
Bez wątpienia bez względu na formę, ruch zawsze sprzyja utrzymaniu i odzyskaniu zdrowia i sprawności. Należy pamiętać aby zawsze przed rozpoczęciem swojej przygody z aktywnością fizyczną, szczególnie po urazach, skonsultować poprawność ich wykonania ze specjalistą.