Zajmujemy się zachowawczym leczeniem skolioz. Oprócz innych metod wykorzystujemy też innowacyjną metodę Pressio.
Twórcami metody są: Andrzej Zelszczuk, Janusz Łęczyński, Wojciech Nowak oraz Rudolf Ociepka, którzy w latach 70. XX w. pracowali w Oddziale Terenowym Instytutu Matki i Dziecka w Rabce. Autorzy opierając się oni na teorii Roafa postanowili skupić się na oddziaływaniu na oba łuki skrzywienia jednocześnie w 3 płaszczyznach i w ten sposób korygować powstałe skrzywienia. Opracowana przez nich metoda PRESSIO opiera się na dwóch podstawowych zasadach.
Po pierwsze „aby móc korygować trzeba wpierw derotować” ze względu na to, że zmiana położenia trzonów kręgów w płaszczyźnie poprzecznej powodują zmiany klatki piersiowej prowadzące do narastania deformacji.
Druga zasada mówi o tym, że sposób i kierunek działania sił derotująco-redresyjnych w terapii, musi być odwrotny do kierunku sił wywołujących i pogłębiających skoliozę.
W oparciu o metodę Pressio od lat 70 ubiegłego wieku aż do chwili obecnej, było leczonych wielu pacjentów - metoda ta okazała się skuteczna i bezpieczna w zachowawczym leczeniu skolioz.
Leczenie skoliozy u dorosłych
W naszym gabinecie do korekcji skolioz wykorzystujemy urządzenie do leczenia skolioz „Delfin” autorstwa Tomasza Szurmika, Józefa Sitarza i Marka Segieta, które wykorzystuje zasadę terapii Pressio.
Derotator i korektor skolioz jest wyposażony w głowice, które działając najpierw pionowo w dół powodują derotację trzonów kręgów a następnie w fazie największej derotacji wykonują ślizg w bok, doprowadzając kręgosłup do pozycji hiperkorekcyjnej. Głowice posiadają elektronicznie sterowany mechanizm wibracji, co dodatkowo wzmacnia oddziaływanie aparatu i jego skuteczność. Pacjent znajduje się w pozycji klęku podpartego z ustabilizowaną obręczą barkową i miednicą. Fizjoterapeuta na szczytach skrzywień ustawia głowice derotująco-korygujące-redresyjne. Chory wykonuje ćwiczenie zwane "kocim grzbietem", zaś głowice aparatu w tym czasie korygują skrzywienie w trzech płaszczyznach (powodując derotację, korekcję i redresję).
Aparat pozwala na regulację siły derotująco-korygującej poprzez specjalne pokrętło w wysięgniku na którym zamocowana jest głowica. Urządzenie jest w pełni bezpieczne i posiada certyfikat europejski (CU) oraz jest urządzeniem medycznym dopuszczonym do stosowania w placówkach służby zdrowia. Metoda Pressio jest metodą sprawdzoną i szeroko stosowana w innych placowkach medycznych między innymi w Bielsku Białej, Ustroniu, Cieszynie, Warszawie. Nasza placówka jako pierwsza w Krakowie wprowadzila metodę Pressio w leczeniu skolioz.
Terapia metodą Pressio w naszej placówce opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy lekarzem specjalistą ortopedą a fizjoterapeutami wyszkolonymi w tej metodzie rehabilitacyjnej.
Skierowanie od lekarza z innej placówki jest mile widziane, w przypadku jego braku zalecamy najpierw konsultację lekarską w naszym gabinecie.
Leczenie nieoperacyjne skolioz idiopatycznych realizujemy w oparciu o zalecenia SOSORT 2006 (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment), dlatego w niektórych przypadkach metoda Pressio może być uzupełniana innymi sposobami leczenia.
Rehabilitacja w metodzie Pressio ma 3 zasadnicze fazy:
- Ćwiczenia wstępne: Stosuje się przed ćwiczeniami zasadniczymi (w korektorze wad postawy), przygotowują do zasadniczego ćwiczenia. Ćwiczenia te są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od poziomu rodzaju oraz wielkości wady postawy.
- Ćwiczenia zasadnicze: W korektorze wad postawy Delfin.
- Ćwiczenia kończące: Cykl zabiegowy w oparciu o kinezyterapię analityczną - polega ona na wykonywaniu ćwiczeń pozwalajacych na ponowne przyswojenie sobie prawidłowej postawy ciała.
Wskazane jest wykonanie co najmniej 3 sesji terapii metodą Pressio w tygodniu.
Program rehabilitacyjny jest dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od wieku, rodzaju wady postawy oraz jej zaawansowania.
Ćwiczenia prowadzą rehabilitanci po odbytym specjalistycznym kursie leczenia metodą Pressio zatrudnieni w naszych placówkach.