By wspomóc proces rehabilitacyjny schorzeń narządu ruchu, w fizjoterapii stosuje się różne metody. Jedną z nich jest kinesiotaping. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plastrowanie dynamiczne, gdyż tak również określana jest ta technika, ma za zadanie uśmierzanie bólu, rozluźnienie mięśni oraz zapobieganie powstawaniu kontuzji. Na kinesiotaping do naszego gabinetu w Krakowie najczęściej zgłaszają się osoby z różnego rodzaju urazami, bólami zwyrodnieniowymi, obrzękami limfatycznymi, a także z wadami kręgosłupa i klatki piersiowej.
Czym jest i skąd się wziął kinesiotaping?
Ta coraz popularniejsza metoda terapeutyczna została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr. Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio® Tex. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.
Obecnie kinesiotaping znajduje zastosowanie w terapii wielu różnego rodzaju schorzeń i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. W naszych gabinetach rehabilitacyjno-ortopedycznych w Krakowie metoda ta jest wykorzystywana zarówno jako element leczenia zachowawczego, jak i pourazowego. Poza tym, że wspomaga pracę mięśni i poprawia ukrwienie tkanek, zmniejsza dolegliwości bólowe i obrzęk oraz stymuluje receptory w celu uzyskania maksymalnego działania terapeutycznego. Plastrowanie dynamiczne wywodzące się z Japonii może być pomocne niemalże w każdym stadium chorób układu mięśniowo-szkieletowego, które mogą prowadzić do sztywności i ograniczenia ruchów.
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne
Kinesiotaping jest skuteczny w terapii problemów stawowych i mięśniowych. Bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Oddziałuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie tej metody terapeutycznej polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu.
Kinesiotaping znajduje również zastosowanie w sporcie – m.in. jest często stosowany przez siatkarzy. Plastrowanie dynamiczne działa bez udziału środków farmakologicznych, dlatego nie wiąże się z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Najgorsze, co może pojawić się w przypadku zaaplikowaiu taśm, to reakcja skórna. Do jej wystąpienia najczęściej dochodzi u osób z wrażliwą skórą.