Krioterapia to metoda leczenia z zakresu termoterapii (dział fizykoterapii) wykorzystująca oddziaływanie na tkanki niskich temperatur w celu wywołania efektu terapeutycznego. Szereg zmian jakie występują w komórkach i tkankach na skutek działania zimna przynosi pozytywne efekty lecznicze. Do podstawowych efektów krioterapii należą: zmniejszenie bólu (działanie przeciwbólowe krioterapii), ograniczenie obrzęku, zmniejszenie krwiaka, poprawa ukrwienia tkanek, stymulacja do szybszego gojenia uszkodzonych struktur.
Krioterapia w rehabilitacji
W fizjoterapii wyróżniamy krioterapię ogólnoustrojową oraz krioterapię miejscową. Krioterapia ogólnoustrojowa to kriokomora, natomiast rehabilitacja krioterapią miejscową wykorzystywana jest w gabinetach fizjoterapeutycznych. Do uzyskania efektu chłodzenia stosowany jest nadmuch parami azotu lub dwutlenku węgla.
Zastosowanie krioterapii
Krioterapia ma szereg zastosowań w urazach oraz chorobach narządu ruchu. Zaleca się stosowanie krioterapii w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, przewlekłych oraz podostrych stanach zapalnych, zamianach pourazowych. Efektem natychmiastowym działania krioterapii jest zmniejszenie nasilenia bólu. Pozostałe efekty terapeutyczne wynikają z sumowania się działania poszczególnych sesji w serii zabiegowej.