Sonochirurgia to dział małoinwazyjnej chirurgii, która oparta jest na wykonaniu procedur chirurgicznych i leczniczych z bieżącą kontrolą w postaci obrazowania ultrasonograficznego. Skuteczność prowadzonych działań bazuje na dużym doświadczeniu i umiejętnościach wykonywania badania USG oraz przeprowadzania zabiegów endoskopowych. Dostęp zabiegowy w sonochirurgii jest punktowy co minimalizuje ryzyko powikłań zabiegowych i sprawia, że technika ta jest bardzo mało inwazyjna, skuteczna i bezpieczna.
Małoinwazyjne techniki stosowane w sonochirurgii
Pojęcie sonochirurgii, jak już wspomniano obejmuje procedury chirurgiczne i lecznicze wykonywane pod kontrolą USG. Do najczęściej wykonywanych zaliczane jest nakłucie obszaru urazu mięśnia, ścięgna lub więzadła w celu iniekcji leku lub osocza bogatopłytkowego, mających za zadanie stymulację tkanek do regeneracji. Przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu z bieżącą kontrolą USG pozwala na precyzyjne podanie substancji, dokładnie w miejsce uszkodzenia, a tym samym zwiększa skuteczność jej oddziaływania. Kolejną procedurą, której wykonanie pod kontrolą USG może zwiększać efektywność zabiegu, jest nakłuwanie i wypłukiwanie zwapnień w przebiegu wapniejących zapaleń ścięgien lub pozostałości dawnych mikrourazów. Sonochrirugia wykorzystywana jest także w leczeniu ganglionów, gdzie obrazowanie ultrasonograficzne wykorzystuje się do precyzyjnego ukazania zmiany, nakłucia jej i wypróżnienia z jednoczesnym precyzyjnym podaniem leku do opróżnionej przestrzeni. Z kolei w dolegliwościach bólowych stawu kolanowego, z dużą skutecznością, wykorzystuje się igłowanie w celu zmniejszenia obrzęku i przekrwienia. W zakresie sonochrirugii wyróżnia się także punkcje kaletek i usunięcie płynu z bieżącą kontrolą USG.
Zalety sonochrirugii
Główną zaletą sonochrirugii jest jej mała inwazyjność połączona z bardzo precyzyjnym i dokładnym zastosowaniem leczenia w obszarze chorobowo zmienionych tkanek. Obrazowanie ultrasonograficzne w trakcie procedury zabiegowej eliminuje ewentualne anomalie anatomiczne czy zmienność osobniczą w budowie tkanek, które mogą wpłynąć na niedokładne podanie leku czy nakłucie w zabiegach bez kontroli USG. Bezpieczeństwo stosowania zabiegów połączone z ich skutecznością z pewnością przemawiają za decyzją o podjęciu leczenia sonochirurgicznego.