Bardzo często Pacjenci chcąc umówić wizytę w gabinecie proszą o konkretny zabieg lub poradę z jakiego zabiegu skorzystać. Zastanawiają się czy wybrać fizykoterapię, ćwiczenia czy może terapię indywidualną. W tak postawionym pytaniu zakładamy błędnie, że należy zdecydować się na określony zabieg. Terapia to proces, w którym terapeuta korzysta z różnych narzędzi w zależności od potrzeb danego Pacjenta. Najczęściej są to wszystkie wymienione formy terapii, wzajemnie się uzupełniające.
Terapia manualna czy ćwiczenia?
Zdecydowanie terapia manualna i ćwiczenia. To dwie różne formy pracy i dwa odmienne sposoby oddziaływania na tkanki. Manualnie terapeuta wpływa na struktury tkankowe stymulując proces ich leczenia lub korygując nieprawidłowy układ względem siebie. To niezbędny element terapii i zwykle najbardziej skuteczny. Ćwiczenia są jednak nierozerwalnym elementem dalszej pracy Pacjenta. Badania wyraźnie wskazują na ruch jako najlepszy stymulator gojenia i regeneracji tkanek. Bez względu na to czy więzadła, ścięgna lub mięśnie są jedynie przeciążone czy też uległy uszkodzeniu ruch zawsze jest wskazany. Dobrze przeprowadzony proces terapeutyczny obejmuje różne formy terapii manualnej realizowane w gabinecie i uzupełnione instruktażem dotyczącym ćwiczeń. Następnie Pacjent realizuje plan aktywności ruchowej zgodnie z instruktażem i zaleceniami. Brak jednego elementu spowalnia proces leczenia lub uniemożliwia odzyskanie pełnej i trwałej sprawności.
Ćwiczenia samemu czy pod okiem fizjoterapeuty?
Ćwiczenia proponowane w procesie terapeutycznym to najczęściej bardzo proste sekwencje ruchowe. Niezbędne jest jednak aby były wykonywane prawidłowo. Błędne przeprowadzenie treningu ruchowego może przynosić bowiem skutki odwrotne do zamierzonych. Warto więc aby zostały przeprowadzone pod okiem fizjoterapeuty w formie instruktażu i bieżącej kontroli prawidłowego ich wykonania podczas kolejnych wizyt w gabinecie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby na co dzień realizować plan ćwiczeń samodzielnie w domu. W przypadku problemów z motywacją można także na co dzień skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, trenera personalnego lub trenera medycznego, najlepiej współpracującego z naszym fizjoterapeutą. Wówczas pod okiem specjalisty z odpowiednią częstotliwością realizujemy zalecony plan aktywności ruchowej.
A co z fizykoterapią?
Fizykoterapia jest działem fizjoterapii, w którym w celach leczniczych wykorzystywane są bodźce fizykalne. Światło lasera, ciepło, zimno, pole magnetyczne, ultradźwięki, prąd elektryczny – to stymulatory, które oddziałują na tkanki w trakcie zabiegu. Ich działanie przyspiesza procesy regeneracji i stwarza lepsze warunki do gojenia się tkanek. Czy bez tego tkanki są w stanie same się zregenerować? Zdecydowanie tak. Czy jest to element przyspieszający ten proces – tak. Fizykoterapia najczęściej jest więc elementem uzupełniającym wyżej opisane formy terapii i zalecanym w celu przyspieszenia procesu terapeutycznego. Bardzo korzystne jest zastosowanie fizykoterapii u Pacjentów bólowych, gdyż wspomniane zabiegi działają silnie przeciwbólowo i często pozwalają na eliminację leków przeciwzapalnych.