Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nadmierny wysiłek, przebyte urazy – wszystko to może być powodem dolegliwości ze strony narządu ruchu, w tym także kręgosłupa. Zastosowanie właściwych metod leczenia pozwala jednak łagodzić uciążliwy ból oraz dyskomfort. Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa w Krakowie?
Kinezyterapia, czyli ćwiczenia na kręgosłup
Jedną z najważniejszych dziedzin fizjoterapii pozwalających usuwać dolegliwości kręgosłupa jest kinezyterapia, czyli tzw. gimnastyka lecznicza. Bazuje ona na ruchu, a dokładniej na ćwiczeniach, które dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od jego stanu oraz charakteru dolegliwości. W ramach kinezyterapii można stosować różnego rodzaju ćwiczenia, w tym m.in. ćwiczenia miejscowe izometryczne, bierne, czynne, samowspomagane czy w odciążeniu. Powinny się one odbywać w przygotowanej do tego sali, a także pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zna i potrafi zastosować najpopularniejsze metody kinezyterapeutyczne. Należą do nich np. metoda McKenzie MDT, PNF, Mulligan czy Cyriax. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie u pacjenta maksymalnej sprawności fizycznej i jej utrzymanie – umiejętnie dobrane ćwiczenia zwiększają zakres ruchu oraz siłę mięśni, znoszą ich napięcie, poprawiają elastyczność tkanek miękkich, a także likwidują ból.
Rehabilitacja w Krakowie i dostępne zabiegi
Rehabilitację kręgosłupa można połączyć także z fizykoterapią oraz masażami. Podczas zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się rozmaite czynniki fizyczne – w elektroterapii są to różnego rodzaju prądy, w krioterapii niskie temperatury, w laseroterapii światło, a w terapii ultradźwiękami – fale akustyczne. Zastosowanie tego typu metod leczenia kręgosłupa sprzyja łagodzeniu dolegliwości bólowych reumatoidalnych, przeciążeniowych lub spowodowanych urazami. Do efektów fizykoterapii należy również poprawa krążenia krwi, przyspieszenie procesów gojenia się ran i stanów zapalnych, a także ograniczenie przykurczów mięśni.
W rehabilitacji kręgosłupa sprawdzają się ponadto masaże lecznicze, które poprzez bezpośrednie oddziaływanie na receptory skóry, mięśnie, wiązadła i ścięgna wywierają pozytywny wpływ na organizm – przede wszystkim rozluźniają mięśnie, sprzyjają ich regeneracji oraz łagodzą ból, ale też ułatwiają przemianę materii, pracę serca i układu oddechowego. Masaż może obejmować cały kręgosłup lub tylko wybraną jego część, np. lędźwiowo-krzyżową czy szyjno-piersiową.
Leczenie kręgosłupa – jakie są wskazania?
Rehabilitacja kręgosłupa przeznaczona jest dla osób dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi i reumatoidalnymi, rwą kulszową, a także pacjentów po przebytych urazach, operacjach oraz z wadami postawy. Wskazanie stanowią również dolegliwości przejawiające się m.in. bólem, osłabieniem mięśni czy dyskomfortem, a wynikające np. z długotrwałego pozostawania w wymuszonej pozycji i braku aktywności fizycznej. Dzięki wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji w profesjonalnym gabinecie oraz połączeniu różnych metod leczenia można uzyskać szybką poprawę stanu zdrowia, zapobiec pogłębianiu się problemu i nie dopuścić do jego ponownego pojawiania się.