Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to badania obrazowe najczęściej wykorzystywane w zaawansowanej diagnostyce ortopedycznej. Często w przypadku braku pewnej diagnozy w obrazie USG lub RTG. Są precyzyjne, trójwymiarowe i obrazują cały przekrój tkanek. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena zmian w układzie kostnym oraz mięśniowo-więzadłowym. Wybór metody zależy zwykle od potrzeb diagnostycznych, dostępności aparatury oraz ewentualnych przeciwwskazań do wykonania którejś z nich. W dzisiejszym opracowaniu przybliżymy krótko przegląd literatury naukowej, który oceniał obrazowanie utajonego złamania biodra metoda CT oraz MRI.
Rezonans magnetyczny (MRI, NMR) – jak działa?
Obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oparte jest na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego. Zjawisko to zachodzi w próbce zawierającej jądra o różnym od zera momencie magnetycznym, które zostaje umieszczone w silnym, stałym polu magnetycznym. Dzięki temu może być wykorzystywane w diagnostyce medycznej ciała człowieka. Uzyskiwany obraz pokazuje wszystkie tkanki, również te umiejscowione pod kośćmi. Jest niezwykle precyzyjną i cenioną diagnostycznie metodą obrazowania. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania MRI, a należą do nich, przede wszystkim, obecne w obszarze diagnozowania metalowe lub elektryczne implanty, aparaty ortodontyczne, protezy.
Tomograf komputerowy (CT) – jak działa?
Tomografia komputerowa inaczej nazywana tomografią rentgenowską. Metoda diagnostyczna oparta na wykorzystaniu promieniowania RTG. Pozwala na uzyskanie obrazów przekrojowych (tomograficznych) badanego obszaru ciała. Powstaje poprzez nałożenie na siebie projekcji badanych tkanek wykonanych z różnych kierunków. W ten sposób utworzony zostaje obraz przekrojowy (2D) lub przestrzenny (3D). W przypadku wykorzystania tomografu stożkowego promieniowanie RTG generowane w trakcie badania jest niewielkie. Badanie z powodzeniem wykorzystywane w diagnostyce ortopedycznej u Pacjentów z przeciwwskazaniami do wykonania MRI, wymienionymi powyżej.
Przegląd artykułów dotyczących diagnozowania z użyciem CT lub MRI
W swoim przeglądzie Foex BA i wsp. [1] przeanalizowali dostępne publikacje naukowe i opisali sześć badań dotyczących tematu diagnostyki utajonego złamania biodra z wykorzystaniem CT lub MRI. Ostateczny wniosek jaki wyciągnięto na podstawie dokonanej analizy badań z różnych krajów to wskazanie CT jako ważnego badania pierwszego rzutu w przypadku podejrzenia zwykłego złamania biodra. W sytuacji kiedy wynik CT nie wykazuje zmian, a nadal istnieją podejrzenia utajonego złamania, zaleca się zastosowanie MRI. Oznacza to, że oba badania wykazują diagnostyczną skuteczność w obrazowaniu złamań utajonych, a MRI może doprecyzować ewentualny niepewny obraz CT.
Podsumowanie
Zarówno tomografia komputerowa jak i rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badania diagnostyczne. W zależności od dostępności aparatury i występowania ewentualnych przeciwwskazań warto wykonać wybrane badanie w celu szczegółowej diagnostyki urazów i chorób narządu ruchu.
Bibliografia:
- Foex BA, Russel A: BET 2: CT versus MRI for occult hip fractures. Emerg Med J. 2018 Oct; 35(10): 645-647.